Mehmet Nadir YAĞCI
Cumhuriyet Başsavcısı
RESMİ KURUMLAR
Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet eylemleri

BASIN BİLDİRİSİSon günlerde ülkemizin gündeminde olan kadına yönelik şiddet, öldürme ve aile içi şiddet eylemleri ile ilgili olarak Burdur'daki durumun ne olduğuna ilişkin bir kısım basın mensuplarının sorularına ilişkin olarak yapılan araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır;


1-Eşe karşı yaralama suçları ile ilgili son beş yılda Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturma sayısı aşağıdaki gibidir;
2009 100
2010 105
2011 163
2012 190
2013 290
2014 330
20/03/2015 90


2-Kadına karşı yaralama suçları ile ilgili son beş yılda Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturma sayısı aşağıdaki gibidir;
2009 142
2010 305
2011 371
2012 299
2013 496
2014 490
20/03/2015 70


3-Kadınların cinsel amaçlı olarak özgürlüklerinden alıkonulduğu,kaçırıldığı suçlarla ilgili son beş yılda Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturma sayısı aşağıdaki gibidir;
2009 89
2010 75
2011 63
2012 68
2013 92
2014 74
20/03/2015 10


Evli kadının aile içerisinde şiddete maruz kalmasıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca mağdur kadının müracaatı ya da yakınlarından, komşularından, mahallesinden herhangi birinin haber vermesi üzerine bilgi alınması halinde derhal soruşturma yapılmakta olup 6284 Sayılı Aile İçi Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa uyarınca şiddeti uygulayan eşe karşı evden uzaklaştırma da dahil olmak üzere birçok yaptırım kararı alınarak emniyet ve jandarma birimlerine gönderilerek bu tedbirlerin uygulanması yönünde sıkı bir takip yapılmaktadır. Tedbirlere uymayan şiddet uygulayan eş hakkında derhal tutuklama tedbirine başvurularak kadına yöneltilen şiddetin biran önce sonlandırılması cihetine gidilmektedir. Bu sebeple de sonuç alınamayacak vakalarda yaşına göre kadının kadın sığınma evlerine ya da çocuk sığınma evlerine gönderilmesi ve tehlikenin geçmesine kadar buralarda barındırılmaları ve bütün ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmaktadır.


Aile içi şiddet olarak değerlendirilmeyen diğer kadınlara yönelik saldırı, tehdit, yaralama gibi suçlar normal vatandaşlara uygulanan prosedür çerçevesinde soruşturmalar yürütülmektedir.


Kanunlarımızda cinsel amaçlı olarak kadınların bir yerden bir yere kaçırılması, araçta ya da evde ya da başka bir yerde alıkonulması ağırlaştırıcı bir özgürlüğü kısıtlayıcı eylem olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle şikayete gerek olmaksızın Cumhuriyet Başsavcılığımızca bu olayın haber alınmasıyla birlikte derhal soruşturmalar yapılmakta ve şüpheli kişilerin cezalandırılmaları sağlanmaktadır.


Yapılan soruşturmalar sonucunda verilen mahkumiyet kararlarına örnek olaylar aşağıdaki şekilde sıralanmıştır;
1-Öldürme olayları
Örneğin; 2013 yılında yaşanan olayda bir sanığın kendisinden boşanarak başkası ile evlenen eski eşini çocuğun da velayetini alması nedeniyle ve yeniden evlenmesi nedeniyle pusu kurarak yakınlarıyla beraber öldürdüğü mahkemece sanığın tasarlayarak adam öldürme suçundan birden çok kez müebbet hapis (ömür boyu) cezası ile cezalandırıldığı,

2007 yılında yaşanan olayda sanığın yakın akrabasına cinsel istismarı nedeniyle 18 yıl, aynı olayda sanığın mağdureyi öldürmesi olayında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği,

2009 yılında yaşanan olayda sanığın tartıştığı annesini öldürmesi nedeniyle 24 yıl hapis cezası ile cezalandırıldığı,


2-Aile içi şiddet
Ailenin Korunması Yasasıyla aile içi şiddet suçlarında cezalandırmanın yanı sıra daha büyük suçların işlenmesini önlemek amacıyla birçok tedbir düşünülmüş ve bu tedbirler aile mahkemelerinin takdirine bırakılmıştır. Kamuoyunda panik butonu olarak adlandırılan tedbirin yeterince fayda sağlamadığı görülerek Adalet Bakanlığınca daha kesin çözüm yöntemi olan elektronik kelepçe uygulaması artık hayata geçirilmiştir. Elektronik kelepçe takılan şiddet uygulayan kişi eşine yaklaşamayacaktır, eşinde bulunan CPRS cihazı ile kadın şiddet uygulayan eşinin kendisine belli bir mesafede yaklaştığını görebilecek ve kendisini koruyabileceği gibi kolluk kuvvetlerine haber vererek anlık olarak yardım talebinde bulunabilecektir. Burdur'da Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz bünyesinde elektronik kelepçeler bulunmakta olup, aile içi şiddet ya da diğer suçlarda uygun görülen olaylarda kullanılmaya başlanmıştır.

Son 5 yıl içerisinde aile içi şiddet olaylarında ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Bu artışın sosyolojik, ekonomik, kültürel birçok nedenleri bulunmakta ise de; Cumhuriyet Başsavcılığımızca bu hususun önemli nedenlerinden birisi olarak kamuoyuna yansıyan olaylar nedeniyle kadınların kendilerine yönelik şiddette farkındalık oluşması, haklarını arayabileceklerini öğrenmeleri ve daha önceden kabullendikleri olayları artık kabullenmeyerek şikayetçi sıfatıyla müracaatta bulunmalarından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.


Örnek olaylarımızda kadının evde yemek yapmaması, çocuğa bakmaması, ütü yapmaması, evde kocasına sözlü olarak itirazlarda bulunması, kocanın alkollü olması, kumar oynaması, borç batağında olması gibi sebeplerle aile içinde kadına karşı şiddet uygulandığı görülmektedir. Tüm olaylarda haksız saldırıda bulunduğu düşünülen eşe karşı gerekli tedbirler alınmakta ve bunun yanında para ve hapis cezası ile mahkemelerce cezalandırılmalarda bulunulmaktadır.


2012 yılında yaşanan olayda eşinin evde olmaması, eve geldiğinde anahtarı bulamaması nedeniyle sinirlenen erkeğin eşini dövdüğü, yüzünde sabit iz bıraktığı olayda mahkemece 4 yıl 2 ay hapis cezası uygulanmıştır.


2013 yılında yaşanan olayda eşinin kendisini aldattığından şüphelenen kişi eşini dövmüş ve mahkemece 1 yıl 8 ay hapisle cezalandırılmasına karar verilmiştir.

2014 yılında yaşanan olayda eşini basit şekilde tokatlayarak döven eşe 3.000,00 TL adli para cezası uygulanmıştır.

2014 yılında yaşanan bir başka olayda eşinin eve geç gelmesine sinirlenen kocanın eşini dövdüğü, bu olay nedeniyle döven eşe 3.000,00 TL adli para cezası uygulanmıştır.

2014 yılında yaşanan olayda eşinin evlenmeden önce görüştüğü bayanla görüşmeye devam ettiğini görerek tartışan eşini döven kocaya 3.000,00 TL adli para cezası uygulanmıştır.

2014 yılındaki bir başka olayda eşini başka kadınlarla ilişkisi olduğunu öğrenerek durumu soran kadına kocasının şiddet uyguladığı, omzunu kırdığı, olay sonucunda mahkemenin eylemi yapan kocaya 1 yıl 6 ay hapis cezası verilmiştir.

2014 yılındaki bir başka olayda alkolün etkisiyle eşini döven kocaya 4.500,00 TL adli para cezası uygulanmıştır.

Aynı şekilde alkolün etkisiyle eşini döven bir başka kocaya 9 ay hapis cezası uygulanmıştır.

Aynı şekilde alkolün etkisiyle eşini döverek burnunu kıran kocaya mahkemece 1 yıl 6 ay hapis cezası uygulanmıştır.

3-Cinsel amaçlı olarak kadınların kaçırılması
Bu suçlarla ilgili yargılaması sonuçlanan örnek olaylarımızda,
2012 yılında eski eşini rızası dışında zorla kaçıran sanığın 5 yıl hapis cezası aldığı,

2011 yılında 12 yaşındaki mağdureyi kandırarak evine götüren sanığın mağdurenin yaşının küçüklüğü nedeniyle rızası hukuken geçerli bir rıza olarak kabul edilmediğinden 8 yıl hapis cezası ile cezalandırıldığı,

2008 yılında yaşanan 11 yaşındaki mağdurenin kandırılarak cinsel istismar amacıyla eve götüren sanığın 7,5 yıl hapis cezası ile cezalandırıldığı tespit edilmiştir.

Kadına yönelik şiddet, öldürme, özgürlüğün kısıtlanması ve aile içi şiddet eylemleriyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma sayılarına ilişkin yukarıdaki bilgiler verilmiş olup, sonuçlanan örnek olaylar ise mümkün olduğunca şahısların daha fazla rencide ve ifşa olmaması için olay olarak belirtilmiş olup, kişi yer ve olayın ayrıntılarına değinilmemiştir, sadece verilen cezaların ne kadar ağır olduğunun ortaya konabilmesi ve kamuoyunca farkındalık oluşması için hapis cezalarının süresi ifade edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SADİ DOĞAN 41077
CUMHURİYET BAŞSAVCISI

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Burdur Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Webmaster : Memduh GÜMEN (Bilgi İşlem Şefi) - Son güncelleme: 30/07/2017