Sadi DOĞAN
C.Başsavcısı
RESMİ KURUMLAR
Basın Açıklaması

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI

Basın Açıklaması

"BURDUR PELİKAN" İSİMLİ BELGELERE İLİŞKİN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞIMIZCA YÜRÜTÜLEN SORUŞTURMA İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASIDIR

     1-İlki 20/06/2016 tarihinde yayınlanan sonuncusu 11/07/2016 tarihinde yayınlanan ve adına "Burdur Pelikan 1-2-3-4" verilen içerisinde birçok iddiaların bulunduğu sosyal medya ortamında dağıtılan belgelere ilişkin olarak Burdur Valisi Şerif Yılmaz'ın, Vali Yardımcılarının, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek'in, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in, haklarında ahlaksızlık isnadı bulunan birçok mağdurenin ve mağdurun, diğer birçok iddianın muhatapı mağdurların, oda başkanlarının ve diğer siyasi görevleri bulunan kişilerin ayrı ayrı mağduriyetlerini belirten şikayetleri nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.

     2-Yürütülen soruşturma sonucunda şüphelerin üzerinde yoğunlaştığı 4 kişi 12/07/2016 tarihinde gözaltına alınmıştır.

     3-Gözaltına alınan bu şüphelilerden ikisi delil durumuna göre Cumhuriyet Başsavcılığımızca herhangi bir tedbir uygulanmaksızın serbest bırakılmıştır.

     4- Gözaltına alınan şüphelilerden halen kamu görevi yürüten bir kişi ile eylemleri birlikte gerçekleştirdiği düşünülen D.K isimli kişi hakkında;

     a) Birden çok kişiye birden çok kez hakaret,

     b) Birden çok kişiye birden çok kez şantaj,

     c) Birden çok suç uydurma,

     d)Birden çok kişi hakkında birden çok kez kayda alınan konuşmaları ve belgeleri yayınlamak,

     e) Birden çok kişiye birden çok kez iftira,

     f) Birden çok kişiye birden çok kez tehdit,

     g) Birden çok kişinin özel hayatının gizliliğinin ihlal etmek,

     Suçlarından Cumhuriyet Başsavcılığımızca Burdur Sulh Ceza Hakimliğinden şüphelilerin eylemlerinin sürekliliği, ağırlığı, yazılardaki devamının geleceğine ilişkin tehdit ve kayıtlar, pelikan belgelerinde ortaya atılan iddiaların Burdur halkı üzerindeki ve mağdurlar üzerindeki infial ve travmalar nedeniyle eylemlerin niteliğinin önemli hale gelmesi, şüphelilerin kaçma, tanıkları etkileme, delilleri karartma, gizleme veya değiştirme ihtimallerinin bulunması nedeniyle haklarında tutuklama tedbiri uygulanması talep edilmiş olup;

     Burdur Sulh Ceza Hakimliğinin 14/07/2016 tarih ve saat 05:45 itibariyle sevk edilen yukarıda yazılı suçlardan b,c,d,e ve g maddelerinden tutuklanmalarına karar verilmiştir. a ve f bentlerindeki suçların niteliğinin daha hafif olması nedeniyle bu suçlardan tutuklanma talebimiz reddedilmiştir.

     5- Bu şüpheliler haricinde eylemi gerçekleştirme ihtimali olan kişi veya kişilerin bulunma ihtimaline göre bunların tespiti için Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmanın devam ettirilmesi yönünde kuvvetli bir irade bulunmaktadır.

     Bu konuyla ilgili elinde bilgi ve belge olan tüm vatandaşlarımızın ve mağdurların Cumhuriyet Başsavcılığımıza en kısa sürede müracaat etmeleri gerekmektedir.

     6- Ayrıca uzun süredir Burdur gündemini meşgul eden sahte hesaplarla birçok kamu görevlisi, yönetici ve siyasetçi ile ilgili ağır ve haksız iftira ve iddialar içeren fake (sahte) hesapların tespiti için Cumhuriyet Başsavcılığımızca benzeri soruşturmalar yürütülmektedir. Bunların da bütün soruşturma yöntemleri kullanılarak en kısa sürede aydınlatılması planlanmaktadır. Yine bu konuda mağdur olanların elinde bilgi ve belgesi olanların ivedilikle Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat etmeleri gerekmektedir.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 14/07/2016

            

            

                                                                                                                                         SADİ DOĞAN

                                                                                                                             CUMHURİYET BAŞSAVCISI

T.C. Adalet Bakanlığı Burdur Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Webmaster : Memduh GÜMEN (UYAP Uzmanı) - Son güncelleme: 23/02/2015