Sadi DOĞAN
C.Başsavcısı
RESMİ KURUMLAR
Basın Açıklaması

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI

Basın Açıklaması

"YARGI MENSUPLARI İLE İLGİLİ DARBEYE TEŞEBBÜS VE ÖRGÜT ÜYELİĞİ SORUŞTURMASINA İLİŞKİN OLARAK KAMUOYUNA AÇIKLAMADIR:

     15/07/2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş hükümetini görevden uzaklaştırmak amacıyla Fethullahçı Terör Örgütü üyelerince başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi ile ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yargı mensupları ile ilgili re'sen başlattığı soruşturmaya istinaden HSYK'nın birincisi 16/07/2016, ikincisi 19/07/2016 tarihinde FETO ile bağlantılı olduğu, birlikte hareket ettikleri gerekçesiyle bir kısım hakim ve savcı hakkında ivedilikle meslekten el çektirme kararı verilmiştir.

     Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın meslekten el çektirilen bu hakim/savcılar ile ilgili olarak yazdığı talimat üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca Burdur ve İlçelerinde görevli olan 8 hakim ve savcı hakkında soruşturma başlatılmıştır.

     Başlatılan soruşturma sonucunda, 3'ü cumhuriyet savcısı, 1'i hakim olmak üzere 4 kişi tutuklanmıştır. 2'si hakim, 2'si cumhuriyet savcısı olmak üzere 4 kişi yurt dışına çıkış yasağı ve soruşturma süresince silah taşıyamama, mevcut silahların emanete teslimi şeklinde Adli Kontrol Kararı ile serbest bırakılmıştır.

     Soruşturma dosyasının tamamlanmasından sonra talimat merkezi olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturulan hakim ve savcılar ile ilgili dosyamız birleştirilmek üzere gönderilecektir.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

            

            

                                                                                                                                         SADİ DOĞAN

                                                                                                                             CUMHURİYET BAŞSAVCISI

T.C. Adalet Bakanlığı Burdur Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Webmaster : Memduh GÜMEN (UYAP Uzmanı) - Son güncelleme: 23/02/2015