Sadi DOĞAN
C.Başsavcısı
RESMİ KURUMLAR
Basın Açıklaması

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI

Basın Açıklaması

"FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BURDUR YAPILANMASININ SORUŞTURMASINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASIDIR

     17-25 Aralık darbe girişimleri sonrasında Fetullahçı Terör Örgütünün Burdur'daki yapılanmasının çözümlenmesine ilişkin olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2015 ve 2016 yılları için yazılı ve sözlü olarak birçok talimat verilmiş olup, bu talimatlara ilişkin soruşturmalar açılmış ve kolluk kuvvetlerince birçok kişinin tanık ifadelerine başvurulmuş, kamu kurumlarındaki birçok delil ve belgeye el konulmuş, incelenmiş ve bu konuda birçok araştırma yapılmıştır.

     Cumhuriyet Başsavcılığımızca uzun süredir çok gizli bir şekilde yürütülen Fetullahçı Terör Örgütünün Burdur'daki yönetici sınıfını oluşturduğu tespit edilen yapılanmasına ilişkin bir soruşturmamızda 25/07/2016 tarihinde 19 kişi hakkında arama ve gözaltı işlemi uygulanmış olup, şüphelilerden şuan itibariyle 12'si gözaltına alınmıştır. 7 şüphelinin gözaltına alınmasına ilişkin çalışmalarımız devam etmektedir.

     Şüpheliler hakkındaki soruşturmalarımız darbeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmak, nitelikli dolandırıcılık ve terörün finansmanına ilişkin olarak yürütülmektedir. Elde edilen delillere göre suçlamaların ve soruşturmanın çerçevesinin genişletilme ihtimali bulunmaktadır.

     Cumhuriyet Başsavcılığımızda ayrıca Fetullahçı Terör Örgütünün birçok ayağına ilişkin soruşturmalar devam etmektedir.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

            

            

                                                                                                                                         SADİ DOĞAN

                                                                                                                             CUMHURİYET BAŞSAVCISI

T.C. Adalet Bakanlığı Burdur Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Webmaster : Memduh GÜMEN (UYAP Uzmanı) - Son güncelleme: 23/02/2015