Sadi DOĞAN
C.Başsavcısı
RESMİ KURUMLAR
Basın Açıklaması

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI

Basın Açıklaması

FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İLGİLİ BURDUR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞIMIZCA YAPILAN SORUŞTURMALARA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

     15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin seçilmiş hükümetine ve Cumhurbaşkanına karşı darbe girişiminde bulunan Fethullahçı Terör Örgütü ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmalar kapsamında;

     1-a) FETÖ'nün yönetici sınıfı ve finans kaynağı olduğu düşünülen şüphelilerle ilgili başlatılan soruşturmalarda başlangıçta 19 kişi ile ilgili işlem yapılmış olup, daha sonra bu şüphelilerle bağlantılı olduğu düşünülen 4 kişinin de eklenmesiyle soruşturulan kişi sayısı 23 olmuştur.

     b) Bu 23 kişiden henüz yakalanamayan kişi sayısı 6'dır. 1 kişi başka suçtan bir başka cezaevinde tutukludur.

     c) Gözaltında bulunan 16 kişiden 2'si Cumhuriyet Başsavcılığımızca delil durumu gözetilerek, 1 kişi ise adli kontrol talep edilerek serbest bırakılmıştır. (toplam serbest bırakılan 3 kişidir)

     d) Burdur Sulh Ceza Hakimliğine darbeye teşebbüs, FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemek için örgüt kurma, dini duyguları istismar ederek nitelikli dolandırıcılık, terörizmin finansmanının önlenmesine ilişkin kanunun muhalefet suçlarından sevk edilen 13 kişi bugün itibariyle tutuklanmıştır.

     e) Tutuklananlardan 3'ü kamu görevlisidir. (5.maddede açıklanan kamu görevlileri)

     f) Bu soruşturmamızda elde edilen delillere göre devam edilme ihtimali bulunmaktadır.

     2-a) Fethullahçı Terör Örgütüne aidiyeti olduğu düşünülen Burdur İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli polis memurları ve amirleri ile ilgili soruşturmada 8 kişi ile ilgili gözaltına alma kararı verilmiş olup, 7'si hakkında gözaltı kararı infaz edilmiştir. 1 emniyet müdürü firari durumda olduğu için hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

     b) Gözaltına alınan 7 kişinin tamamı Sulh Ceza Hakimliğine FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma suçundan sevk edilmişlerdir. Burdur Sulh Ceza Hakimliğimizce 5'i hakkında tutuklama , 2'si hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

     3-a) Fethullahçı Terör Örgütüne aidiyeti olduğu düşünülen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim görevlileri ve çalışanlarıyla ilgili 16 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş olup, 15'i yakalanmış 1 kişi ise firar durumda olduğu için hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

     b) Gözaltında olan 15 kişiden 4'ü adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır.

     c) Soruşturma işlemleri devam ettiği için 11 kişi halen gözaltındadır.

     4-Belediye çalışanlarından 1 kişi ile ilgili FETÖ örgütü ile bağlantısı nedeniyle gözaltı işlemi uygulanmış olup, halen soruşturma işlemleri devam etmektedir.

     5- a) Fethullahçı Terör Örgütüne aidiyeti olduğu düşünüldüğü için hakkında gözaltı kararı verilen Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri sayısı 8'dir. Firari durumda olan 2'si hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

     b) Bu kişilerden 3'ü birinci sırada sayılan dosyamızdan tutuklanmıştır.

     c) Bu kişilerden 3'ü soruşturma işlemleri devam ettiği için gözaltındadır.

     6-Kamu görevlileri ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca olağanüstü hal kanununda (KHK) tanımlanan aidiyet, iltisak, irtibat durumları ile ilgili olarak öncelikle üyeliklerine, aidiyetlerine ilişkin delilleri sabit olanlarla ilgili ivedi soruşturma işlemleri yapılmaktadır.

     Birçok kamu görevlisinin yanında, vatandaş, esnaf, tacir olanlar ve diğer dernek,vakıf gibi sosyal alanda faaliyet gösterenler hakkındaki soruşturmalarımız delil durumuna göre genişleyerek kesintisiz olarak devam etmektedir.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

            

            

                                                                                                                                         SADİ DOĞAN

                                                                                                                             CUMHURİYET BAŞSAVCISI

T.C. Adalet Bakanlığı Burdur Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. Webmaster : Memduh GÜMEN (UYAP Uzmanı) - Son güncelleme: 23/02/2015